ابزار رایگان وبلاگ

انیمیشن ویژه عید قربان(ماجرای به قربانگاه بردن اسماعیل(ع)توسط حضرت ابراهیم(ع)به فرمان خدا) - ***{ محتوای الکترونیکی و آموزشی برای فرهنگیان و دانش آموزان }***
X
تبلیغات
زولا

***{ محتوای الکترونیکی و آموزشی برای فرهنگیان و دانش آموزان }***

اَللّهُمَّ عَجَّلْ لِوَلِیِّکَ الْفَرَجَ وَالْعافِیَةَ وَالنَّصْرَ

انیمیشن ویژه عید قربان(ماجرای به قربانگاه بردن اسماعیل(ع)توسط حضرت ابراهیم(ع)به فرمان خدا)

در آیات 100 تا 107 صافات ماجرا به این صورت بیان شده که ابراهیم (ع) از خداوند فرزندى صالح خواست: «رب هب لى من الصـلحین؛ ابراهیم گفت: خدایا! براى من فرزندى که از نیکوکاران باشد عطا فرما.» (صافات/ 100) و خداوند او را به نوجوانى بردبار بشارت داد: «فبشرنـه بغلـم حلیم؛ به او مژده دادیم پسر عاقل و بردبارى را.» (صافات/ 101)

ز جمله رؤیاهایى که در قرآن مجید مطرح گردیده رؤیاى حضرت امام ابراهیم (ع) مى باشد که در خواب دید فرزندش اسماعیل را در راه خدا قربانى مى کند. خداوند متعال جریان آن را در سوره صافات چنین بیان مى فرماید:چون آن پسر (به دنیا آمد و بزرگ شد و) در تلاش کردن به پدرش رسید، ابراهیم به او گفت: اى پسر عزیزم! من در خواب دیدم که تو را قربانى مى کنم پس ببین در این باره چه مى گویى؟ گفت: پدرم! آنچه به آن امر شده اى انجام بده، حتما مرا در این کار از صابران خواهى یافت. پس ‍ چون پدر براى قربانى کردن و پسر براى قربانى شدن، تسلیم شدند و ابراهیم او را در روى تل بر پیشانى خوابانید (عمل به خواب به تحقق پیدا کرد) و با صداى بلند ندا کردیم که اى ابراهیم! خواب را محقق کردى، ما نیکوکاران را این چنین جزا مى دهیم، این حتما آزمایش ‍ آشکارى است. و بر او (گوسفندى فرستاده) ذبح بزرگى فدا ساختیم. و ثناى او را براى آیندگان قرار دادیم. سلام بر ابراهیم.» (صافات/ 102- 108)

پس از مدتى ابراهیم (ع) خوابى را که از آن مأموریت ذبح فرزندش را دریافت کرده بود با وى در میان گذاشت، ابراهیم (ع) در خواب دیده بود که فرزندش را ذبح مى کند. فرزند نیز پذیرفت و پدر را به اجراى فرمان پروردگار تشویق کرد: و هر دو، آماده اجراى این دستور شگفت شدند:ولى هنگام ذبح فرزند، خداوند متعالى ابراهیم را ندا داد که تو وظیفه خویش را انجام دادى:آن گاه ذبح عظیمى را فداى فرزند ابراهیم (ع) قرار داد: به هر حال رؤیا همان بود که او دید پسرش را قربانى مى کند، نه اینکه قربانى کرد و کار را به اتمام رسانید. در لینک دانلود زیر انیمیشن(کارتون) این داستان  آورده شده است که آموزگاران و دبیران می توانند در کلاس های درس از آن استفاده نمایند .


تاریخ ارسال: چهارشنبه 25 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 14:23 | نویسنده: K-Amirkhani | چاپ مطلب 0 نظر